Amelka ma dziesięć lat i jest uczennicą klasy trzeciej. Zaraża optymizmem, poczuciem humoru i wesołym usposobieniem. Bawi swoim szczególnym upodobaniem do płatania figli. Zadziwia swoją spostrzegawczością i inwencją. Jej pomysłowość sprawia, że pierzchają przeciwności życiowe, które mogą dopaść niejednego trzecioklasistę. Każdego dnia w głowie Amelki rodzą się niezwykłe, oryginalne i szalone pomysły, które wielu dzieciom nie przeszłyby nawet przez myśl. Posiada wyrazistą osobowość i lubi o sobie myśleć: „Nieustraszona jak Zorro!”. W towarzystwie tej twórczej dziewczynki nikomu nie grozi nuda.
Tym razem Amelka szykuje się do wypełnienia bardzo trudnej misji. Wciela się w rolę anioła stróża swojej sąsiadki – starszej pani Lodzi. Pragnie ją uchronić przed niesfornym wnukiem Piotrusiem, który słynie z robienia innym wyjątkowo złośliwych żartów. Ta misja będzie wymagała od Amelki czujności, wytrwałości, pomysłowości i odwagi – jednym słowem wielkiego poświecenia i gotowości do wyrzeczeń. Czy Amelka nie zniechęci się wieloma trudnościami? Czy wytrwa w swym szlachetnym postanowieniu? Warto się o tym samemu przekonać.
Minęły wakacje. Amelka i Tatianka rozpoczynają naukę w czwartej klasie. Przyjaciółki są nierozłączne. Razem chodzą do szkoły i z niej wracają, siedzą w jednej ławce, również popołudnia spędzają na wspólnych zabawach. Obie są sobie oddane i niezawodne. W trudnych sytuacjach zawsze się wspierają, pocieszają i mogą na siebie liczyć. Mimo różnic charakteru ich przyjaźń – jak dotąd – jest trwała, wierna i szczera. Ale pewnego dnia Tatianka zaczyna się zachowywać w sposób niezrozumiały dla Amelki. Przyjaźń naszych bohaterek stoi pod znakiem zapytania.
Wywiad rzeka z Kardynałem Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Jedności chrześcijan, przeprowadzony przez ks. Roberta Biela dla wydawnictwa Gaudium to odkrycie szerokiej perspektywy widzenia i rozumienia Kościoła. Ksiądz Kardynał odnosi się m.in. do problemów ekumenizmu, akcentując przede wszystkim rozumienia go jako działanie na rzecz jedności, a nie akcentowanie różnic. Ciekawe są również spostrzeżenia dotyczące aktualnych wydarzeń z życia Kościoła, jak pontyfikat papieża Franciszka czy Nadzwyczajny Synod o Rodzinie. Kardynał dzieli się bogatą wiedzą z zakresu nauki o Kościele.
Trzeci i ostatni tom cyklu spotkań z Katechizmem Kościoła Katolickiego, poświęcony trzeciej Osobie Trójcy Świętej – Duchowi Świętemu. Autor przystępnie i rzeczowo wyjaśnia artykuły wiary. Korzystając z bogatego nauczania Kościoła i Tradycji, interesująco przedstawia tożsamość i misję Ducha Świętego oraz uwrażliwia na Jego obecność. Przekonuje, że ta najbardziej tajemnicza w Trójcy Świętej Osoba towarzyszy nam nieustannie: podtrzymuje naszą wiarę, daje łaskę w sakramentach, przychodzi na modlitwie, a przede wszystkim buduje wspólnotę Kościoła. Książkę polecamy wszystkim zainteresowanym pogłębieniem swojej wiedzy na temat prawd wiary nauczanych przez Kościół.
Ufam Synowi Bożemu to drugi tom cyklu spotkań z Katechizmem Kościoła Katolickiego autorstwa abp. Stanisława Budzika. Autor prostym językiem, a zarazem niezwykle głęboko przedstawia artykuły wiary dotyczące drugiej Osoby Trójcy Świętej – Jezusa Chrystusa. W kolejnych rozdziałach z takim przekonaniem ukazuje miłość Zbawiciela do każdego człowieka, że i w Czytelniku znikają wątpliwości i rodzi się zaufanie oraz chęć pokornego powierzenia swojego życia Temu, który za niego oddał życie na krzyżu. Nie można przecież inaczej odpowiedzieć na miłość. „Każde drgnienie duszy głodnej dobra i szczęścia – pisze ks. Arcybiskup – radości i życia, sprawiedliwości i pokoju, powszedniego chleba i wiecznego raju ostatecznie zawsze jest wyrazem tęsknoty za Bogiem, pełnym miłości Odkupicielem. Ku Niemu wołają ludzkie serca”.
W blasku Słowa. Medytacje niedzielnych czytań mszalnych to zbiór krótkich rozważań opartych przede wszystkim na słowie Bożym wyznaczonym przez Kościół na kolejne niedziele w ciągu roku. Prezentowany tom obejmuje niedziele roku A wszystkich okresów liturgicznych: Adwentu, Wielkiego Postu i okresu zwykłego. Publikacja zawiera również medytacje na uroczystości przypadające poza niedzielami, takie jak: Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, Boże Ciało. Mottem, które przyświeca rozważaniom i spina je w całość, są słowa Psalmu: „Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119,105).
Rozważania były wygłaszane przez ks. abp. Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego, przez kilka lat w religijnym programie transmitowanym w TVP Lublin. Głęboka egzegeza biblijna, poparta i zobrazowana przykładami m.in. z literatury oraz sztuki polskiej i obcej, pomaga medytować Ewangelię Jezusa i docierać do jej istoty. Publikacja może być inspiracją nie tylko dla tych, którzy posługują głoszeniem słowa: duchownych i… świeckich, lecz także dla każdego, kto chce zgłębiać słowo Boże i Nim żyć.
Książka Arcybiskupa Stanisława Budzika w jasny i przystępny sposób wyjaśnia prawdy zamieszczone w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Dla każdego człowieka, który chce swoją wiarę pogłębiać Katechizm jest bezcennym źródłem najważniejszych wypowiedzi Kościoła. Publikacja ta zachęca do medytacyjnej lektury, pomagającej pogłębiać wiarę. Przecież każdy z nas jest ogniwem w niekończącym się łańcuchu wierzących. Ksiądz Arcybiskup odwołuje się m.in. do nauczania św. Jana Pawła II, a cała publikacja przeplatana jest cytatami z poezji m.in. ks. Twardowskiego, Zbigniewa Herberta czy Adama Zagajewskiego. Na uwagę zasługuje ciekawa szata graficzna – nie sposób nie zatrzymać choć na chwilę wzroku na pięknych freskach pochodzących z Kaplicy Trójcy Świętej z Muzeum Lubelskiego w Lublinie.
Siostra Marta Wołowska „do chwały ołtarzy została wyniesiona jako męczennica i taką też została zapamiętana przez potomnych, jednak bliższe poznanie jej postaci zwraca uwagę na mniej znany, lecz zasadniczy rys jej duchowości. Jest nim doświadczenie mistyczne, które towarzyszyło jej powołaniu zakonnemu od jego narodzin w lubelskim kościele Kapucynów aż do chwili męczeńskiej śmierci. Mistyczne zjednoczenie z Panem było źródłem gorliwości zakonnej i pełnej poświęcenia służby bliźnim wszędzie, gdzie została posłana, a szczególnie w Maciejowie, którego historia trwale wiąże się z jej osobą. Błogosławiona s. Marta jest więc mistyczką i męczennicą. Należałoby raczej powiedzieć, że głębokie życie duchowe osiągające mistyczny poziom zjednoczenia z Chrystusem inspirowało ją do heroicznego poświęcenia dla bliźnich aż po ofiarę z życia”. fragm. Zakończenia
Książka zawiera kilkadziesiąt dotychczas niepublikowanych listów napisanych w latach 1950-1974. Ich autorka (1921-1976), nauczycielka języka polskiego i charyzmatyczna wychowawczyni młodzieży z Jarosławia w trudnych dla kształtowania umysłów i serc czasach, dziś kandydatka na ołtarze, pisała je do Zygmunta Sułowskiego, kolegi z czasów studiów w Krakowie, późniejszego profesora historii, od 1951 roku związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Korespondencja odzwierciedla długą znajomość i serdeczną relację pomiędzy nimi. Nawiązana już w czasie studiów, opierała się na głębokim przywiązaniu obojga do wartości chrześcijańskich i patriotycznych oraz na żywym uczestnictwie w duszpasterstwie akademickim.
Listy, pisane ze swadą i humorem, językiem potoczystym i barwnym, ale też pełnym biblijnych i literackich odniesień, obrazują świat wartości, pasje, emocje i zainteresowania autorki. Jak pisze w Przedmowie ks. prof. Antoni Dębiński: „z jednej strony stanowią interesujący przykład epistolografii (…), z drugiej zaś przybliżają niezwykłą postać ich autorki, (…) nadają wymiar jednostkowy uniwersalnej idei świętości. Choćby z tych racji zasługują na uwagę”.
W doniosłym, aktualnym i ciekawym temacie zaangażowania chrześcijan w życiespołeczne spotykają się trzy wielkie płaszczyzny: doktryna chrześcijańska, życiespołeczne i faktyczna praxis. Nauczanie kard. Wyszyńskiego było w tej dziedzinie bardzo kompetentne. Jako Prymas sprawował w pewnym sensie funkcję Głowy Kościoła polskiego i z tej wysokiej pozycji widział całą problematykę: Kościół i życie publiczne. W rezultacie był nie tylko kanonistą, ale także socjologiem, etykiem społecznym, teologiem rzeczywistości ziemskich, a wreszcie wielkim praktykiem i duszpasterzem Polski. Dogłębna analiza nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego w aspekcie zaangażowania świeckich w życie społeczne dokonana przez autora publikacji potwierdza po raz kolejny wyjątkową wnikliwość myślenia Prymasa Tysiąclecia, myślenia o Człowieku i o Kościele.
Książka Pełna Łaski. Rozważania na nabożeństwa majowe to pomoc polecana nie tylko duszpasterzom. Ksiądz Stanisław Fiuk przywołuje w niej prawdopodobnie najstarsze – jak twierdzą polscy teolodzy, np. Kazimierz Pek – pisemne świadectwo opublikowane w Polsce na temat naśladowania Matki Bożej. Tym dziełem jest traktat autorstwa hiszpańskiego teologa Franciszka Ariasa (1553-1603) Gwiazda Zaranna, czyli o naśladowaniu dziesięciu cnót Najświętszej Maryi Panny.
Treść trzydziestu jeden krótkich czytanek, które przeznaczone są do odczytania podczas nabożeństw majowych, ukazuje prawdy wiary dotyczące Maryi i Jej miejsca w historii zbawienia, ze szczególnym uwzględnieniem praktykowanych przez Nią cnót.
Kwestia wiary zawsze była i nadal jest aktualna w dziejach ludzkości. Pojęcie to próbowano zdefiniować na różne sposoby, ale w niniejszej pracy trudno się zdecydować na wybór jednoznacznej, pełnej i przekonującej definicji, ponieważ z jednej strony wiara należy do wartości nadprzyrodzonych, z drugiej – stanowi swoistego rodzaju misterium. Jednocześnie jest niezwykle ważnym elementem zarówno w życiu jednostki, jak i całych społeczeństw. Prowadząc rozważania o wierze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na aspekt czci, jaką całe społeczeństwa od wielu pokoleń oddają Maryi, Matce naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Ten właśnie aspekt jest główną osią tematyczną dzieła Franciszka Ariasa.
ADHORTACJA APOSTOLSKA EVANGELII GAUDIUM O GŁOSZENIU EWANGELII W DZISIEJSZYM ŚWIECIE. RADOŚĆ Z EWANGELIZOWANIA. SŁOWA PAPIEŻA FRANCISZKA 22 MAJA 2013 – 21 LIPCA 2013
To już trzecia książka papieża Franciszka wydana w naszym Wydawnictwie. Tym razem myśli Ojca Świętego zostały podzielone na dwie części. W pierwszej znajduje się adhortacja apostolska Evangelii gaudium, w drugiej słowa papieża wygłoszone do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra. Refleksja papieża Franciszka to teksty audiencji generalnych oraz rozważań prowadzonych podczas modlitwy Anioł Pański w dniach 22 maja 2013 – 21 lipca 2013. Papież zachęca do tego, aby być radosnymi i wskazuje na to, że Jezus Chrystus daje nam tę radość, gdy pozwalamy mu wejść w nasze życie. Myśli papieża zachwycają prostotą, a zarazem głębią przekazu, są zawsze aktualne i każdy Czytelnik znajdzie w nich pomoc do umocnienia swojej wiary.
Chcę żyć z Jezusem. Poradnik metodyczny dla IV klasy szkoły podstawowej stanowi część serii poradników metodycznych pt. Z Bogiem przez życie przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poradnik zawiera przejrzyste konspekty jednostek lekcyjnych, w których wykorzystano wiele metod i materiałów dynamizujących przebieg katechezy i angażujących uczniów. Logiczna i przejrzysta struktura lekcji pomoże katechetom w sprawnym prowadzeniu lekcji, a uczniom w szybkim i skutecznym przyswajaniu treści.
Bóg daje nam Jezusa. Poradnik metodyczny dla II klasy szkoły podstawowej stanowi część serii poradników metodycznych pt. Z Bogiem przez życie przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poradnik zawiera przejrzyste konspekty jednostek lekcyjnych, w których wykorzystano wiele metod i materiałów dynamizujących przebieg katechezy i angażujących uczniów. Logiczna i przejrzysta struktura lekcji pomoże katechetom w sprawnym prowadzeniu lekcji, a uczniom w szybkim i skutecznym przyswajaniu treści.
Jezus przychodzi do nas. Poradnik metodyczny dla III klasy szkoły podstawowej stanowi część serii poradników metodycznych pt. Z Bogiem przez życie przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poradnik zawiera przejrzyste konspekty jednostek lekcyjnych, w których wykorzystano wiele metod i materiałów dynamizujących przebieg katechezy i angażujących uczniów. Logiczna i przejrzysta struktura lekcji pomoże katechetom w sprawnym prowadzeniu lekcji, a uczniom w szybkim i skutecznym przyswajaniu treści.
Poradnik metodyczny do nauczania religii rzymskokatolickiej według podręcznika nr AZ-11-01/18-LU-3/20, zgodnego z programem nr AZ1-01/18
Bóg naszym Ojcem. Poradnik metodyczny dla I klasy szkoły podstawowej stanowi część serii poradników metodycznych pt. Z Bogiem przez życie przygotowanych przez grono specjalistów w zakresie katechetyki, związanych ze środowiskiem akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poradnik zawiera przejrzyste konspekty jednostek lekcyjnych, w których wykorzystano wiele metod i materiałów dynamizujących przebieg katechezy i angażujących uczniów. Logiczna i przejrzysta struktura lekcji pomoże katechetom w sprawnym prowadzeniu lekcji, a uczniom w szybkim i skutecznym przyswajaniu treści.
Z Bogiem na ludzkich drogach - seria podręczników do nauczania religii pod redakcją ks. prof. dra hab Mariana Zająca
Poradnik metodyczny dla 1 klasy szkoły podstawowej
AZ-11-01/10-LU-1/12
Dzieci uczęszczające do klasy pierwszej, sześciolatki i siedmiolatki, swoje życie religijne wiążą z autorytetem, przyjmują wzorce od osób dla nich ważnych. Są to przede wszystkim rodzice, ale również księża, siostry zakonne oraz katecheci świeccy. Rozpoczynając naukę w klasie pierwszej dziecko wchodzi w nową rzeczywistość jaką jest dla niego szkoła. Nawiązuje nowe znajomości. Spotyka kolegów i nauczycieli. Stanowi to doskonałą okazję do rozwijania podstawowych umiejętności komunikacyjnych i społecznych.
Z Bogiem na ludzkich drogach - seria podręczników do nauczania religii pod redakcją ks. prof. dra hab Mariana Zająca
Poradnik metodyczny dla 2 klasy szkoły podstawowej
AZ-12-01/10-LU-3/13
Poradnik metodyczny nr AZ-12-01/10-LU-3/13 do nauczania religii rzymskokatolickiej na terenie całej Polski, z zachowaniem praw biskupów diecezjalnych, przeznaczonych dla klasy II szkoły podstawowej, zgodny z programem nauczania nr AZ-1-01/10, pod redakcją ks. Piotra Goliszka.